Rowerki trójkołowe dla dzieci

Rowerki trójkołowe dla dzieci to częsty wybór rodziców, którzy chcą nauczyć malucha jeździć na rowerze, a jednocześnie chcą uniknąć poważnych urazów i wypadków. O dziwo, nawet tak prosta, podstawowa wręcz zabawka, ma swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jedni i drudzy podnoszą argumenty na poparcie swoich tez, trzeba jednak podejść do tego zdroworozsądowo.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym obalamy najpopularniejsze mity i podpowiadamy, jakie rowerki trójkołowe dla dzieci są najlepsze. Wskazujemy też, na co zwracać uwagę przy ich zakupie oraz na jakie cechy takiego pojazdu dla maluszka zwrócić uwagę.

Wady rowerków trójkołowych dla dzieci

Nim ustalimy, jaki rowerek trójkołowy dla dziecka wybrać i kupić, zastanówmy się, skąd biorą się przeciwnicy tego typu jeździków. Otóż, podnoszą oni, że rowerki trójkołowe dla dzieci w pewnym sensie upośledzają zmysł równowagi naszego malucha. Oczywiście, używając rowerka na dwóch kołach, nasza pociecha od pierwszych chwil uczy się balansować własnym ciałem. Dzieci jednak są różne, a u niektórych obserwujemy tak silny strach przed upadkiem, że rowerki trójkołowe dla dzieci są jedynym wyjściem, by nauczyły się jeździć na rowerze.

Rowerki trójkołowe dla dzieci
Rowerki trójkołowe dla dzieci / Jaki wybrać i kupić? Opinie, cena i ranking

Zalety rowerków trójkołowych dla dzieci

Dobry rowerek trójkołowy dla dziecka sprawia bowiem, że maluch może skupić się na samej nauce jazdy na rowerze, bez strachu przed zrobieniem sobie krzywdy. Również my, jako rodzice, jesteśmy w takiej sytuacji spokojniejsi. To jednak nie wszystko. Dobry rowerek trójkołowy dla dzieci z powodzeniem zastąpi nam wózek w przypadku starszego malucha. Nie musimy więc brać już ze sobą obu tych dzieci. Najwytrwalsze dzieci potrafią w takim rowerku nawet… spać!

Jakie rowerki trójkołowe dla dzieci są najlepsze?

Pewnie zastanawiacie się, jaki rowerek trójkołowy dla dziecka kupić i wybrać. To sprawa dość indywidualna, w dużej mierze uzależniona od dostępnego budżetu. Musimy wziąć pod uwagę także nasze i dziecka potrzeby, częstotliwość używania rowerka oraz swoje wymagania.

Podczas zakupów zwracajmy uwagę na takie cechy, jak:

 1. Koła,
 2. Napęd,
 3. Bezpieczeństwo,
 4. Siedzisko i daszek,
 5. Dodatkowe funkcje i akcesoria.

Koła w rowerku trójkołowym dla dzieci

Kiedy kupujemy rowerki trójkołowe dla dzieci, musimy sobie zdawać sprawę, że nie są one wyposażone w tak wiele systemów amortyzowania, jak nasz samochód. Tutaj za niwelowanie wstrząsów odpowiadają przede wszystkim koła. Jazda po wybojach często zniechęca dzieci i wiąże się dla nich z dyskomfortem, a – nie oszukujmy się – nie zawsze mamy okazję spacerować po równej powierzchni. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w przeciętnym polskim mieście lub na wsi, częściej mamy do czynienia z wyboistymi, nierównymi chodnikami. Nieco lepiej wygląda nawierzchnia na samej ulicy czy ścieżce rowerowej, jednak poruszanie się nimi z maluchem może być zwyczajnie niebezpieczne.

Rowerki trójkołowe dla dzieci z małymi kółkami może są lekkie oraz łatwo zmieścić je w bagażniku, czy nawet koszu pod wózkiem, jednak nie oferują takiego komfortu jazdy. Na nasze warunki wybierajmy więc możliwie duże koła – zwłaszcza to jedno z przodu. Dzięki temu łatwiej pokonać nierówności. Do wyboru mamy bezobsługowe koła piankowe lub żelowe, absolutnie odporne na przebicie, lub też lepiej amortyzujące, ale wymagające serwisu i naprawy w razie powstania dziury koła pompowane.

Jakie Rowerki trójkołowe dla dzieci
Jakie Rowerki trójkołowe dla dzieci wybrać? Ranking, cena i opinie

Napęd rowerka trójkołowego dla dzieci

Mówiąc o napędzie w rowerkach trójkołowych dla dzieci, oczywiście nie mamy na myśli wynalazków silnikowych, a te napędzane siłą mięśni. Może się to jednak odbywać trojako:

 • Trójkołowe rowerki biegowe dla dzieci – maluch opycha się od podłoża, co jest rozwiązaniem zwłaszcza dla najmłodszych pociech, mających mniej niż 3 lata,
 • Rowerki trójkołowe dla dzieci z pedałami – tutaj napędzanie wygląda podobnie jak w dorosłym rowerze, to znaczy dziecko musi kręcić pedałami, by się poruszać. Dzięki temu wykształca w sobie odruch, który zaowocuje w przyszłości, gdy przyjdzie czas się przesiąść na zwykły rower.
 • Pchacz – tutaj używamy siły mięśni rodzica. Dobrze, by drążek do prowadzenia znajdował się na odpowiedniej wysokości, tak by opiekun nie musiał się schylać ani wyciągać rąk do góry.

Oczywiście, to nie jest tak, że dobre rowerki trójkołowe wyposażone są w tylko jeden system napędzania ich siłą mięśni. Wręcz przeciwnie, bez trudu znajdziemy egzemplarze, które łączą dwa, a nawet trzy z tych sposobów. Używamy ich zależnie od wieku dziecka i aktualnych potrzeb.

Bezpieczeństwo na rowerku trójkołowym dla dzieci

To, co wyróżnia dobre rowerki trójkołowe dla dzieci, to także wysoki poziom bezpieczeństwa. O ile przy starszym dziecku można przymknąć na to oko, o tyle przy młodszym jest to niezwykle ważne.

Jeśli nasze dziecko ma mniej niż dwa, trzy lata, zwróćmy uwagę na obecność takich rzeczy, jak:

 1. Pasy bezpieczeństwa,
 2. Zabudowane siedzisko,
 3. Pedały, które nie obracają się podczas pchania rowerka przez rodzica,
 4. Hamulce, którymi zablokujemy koła, gdy na chwilę musimy puścić prowadnicę.

Siedzisko i daszek w rowerkach trójkołowych dla dzieci

Najlepsze, najbardziej rozbudowane rowerki trójkołowe dla dzieci posiadają daszek znany z wózków dziecięcych. Dzięki temu maluch nie jest tak narażony na poparzenia słoneczne, możemy mu też zdjąć czapkę i dać odetchnąć głowie. Ważny jest również rodzaj i kształt siedziska – zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które powinny mieć miękkie, a do tego zabudowane siodełko. Dziecko mające ponad półtora roku poradzi sobie na zwykłym siedzeniu rowerowym bez oparcia, oczywiście tylko jeśli nie zamierzamy używać rowerka trójkołowego dla dzieci jako wózka.

Jakie rowerki trójkołowe dla dzieci warto kupić?

Poza wymienionymi cechami, ważna jest także jakość wykonania. Dobre rowerki trójkołowe dla dzieci to te zrobione z trwałych tworzyw, takich jak drewno lub aluminium, posiadające elementy plastikowe najwyższej jakości. Możemy znaleźć wiele dodatkowych gadżetów, jak na przykład uchwyt na napój, koszyk na zabawki i akcesoria, możliwość składania do niewielkiej walizeczki oraz wiele innych dodatkowych atutów.

Gdzie kupić rowerki trójkołowe dla dzieci?

Zastanawiacie się, jakie sklepy mają w ofercie rowerki trójkołowe dla dzieci? Są to przede wszystkim sprzedawcy zabawek, ale także rowerów i akcesoriów. Możemy także kupić podobną zabawkę dla dziecka w Internecie. Producenci to na przykład Kinderkraft, Lionelo, 4toys, HyperMotion, Leantoys i inni.

Cena rowerków trójkołowych dla dzieci

Wciąż nie określiliście budżetu i zastanawiacie się, ile kosztują rowerki trójkołowe dla dzieci? Ceny zaczynają się już 100 zł, jednak bardziej zaawansowany egzemplarz kosztuje więcej. Najdroższe modele sięgają pułapu nawet 500 zł, jednak z łatwością zastępują wózek spacerowy.

Najlepsze Rowerki trójkołowe dla dzieci
Najlepsze Rowerki trójkołowe dla dzieci

Rowerki trójkołowe dla dzieci – opinie

Wspomnieliśmy już, że rowerki trójkołowe dla dzieci mają zarówno swych zwolenników, jak i przeciwników. Dla nas to ciekawy sposób, by zaszczepić w maluchu pasję do jazdy na rowerze bez zniechęcania go początkowymi trudnościami. A co Wy o tym sądzicie? Może macie jakieś doświadczenie z podobnymi jeździkami? Czekamy na Wasze opinie o rowerkach trójkołowych dla dzieci w sekcji komentarzy.

Rowerki trójkołowe dla dzieci / Ranking najlepszych

Zastanawiacie się wciąż nad wyborem konkretnego modelu? Poniżej prezentujemy najbardziej godne uwagi propozycje wraz z cenami. Przed przystąpieniem do zakupów koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych rowerków trójkołowych dla dzieci.

1 opinia na forum “Rowerki trójkołowe dla dzieci”

 1. Ja też się upierałam przy rowerku biegowym na dwóch kołach, że niby lepszy dla rozwoju dziecka, i tak dalej. Cóż, córka miała inne plany 😉 Teraz walczy z nauką jazdy na zwykłym rowerze.

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum